אגרה לשנת 2015 – נשלם או לא?

המאבק הציבורי לביטול האגרה – תם ולא נשלם

המאבק הציבורי לביטול האגרה הצליח. לאחר למעלה משנתיים של פעילות נחושה ברשת, בשטח, בתקשורת ובבג"ץ, התקבלה החלטה לבטל את גביית אגרת הטלוויזיה. כחודש לפני פרסום המלצות הוועדה שהכריעה את הכף, הרפורמה ברשות השידור לא כללה את ביטול האגרה, ורק הנחישות הציבורית של פעילי "הבית החברתי" הביאה לשינוי המבורך. אבל בישראל כמו בישראל, עד שלא סוגרים בפועל את אגף הגבייה ומוסרים את המפתחות למישהו אחר, עדיין יש סכנה של גביית אגרה נוספת. על כן, המאבק שלנו תם אבל לא נשלם.

הבית החברתי - ביטול האגרה - תומר טרבס

החוק עבר, רשות השידור מתפרקת, אבל אגף הגבייה עדיין קיים

חשבנו שעברנו את כל המשוכות בדרך לביטול האגרה. המלצות הוועדה, החלטת הממשלה, שלוש הצבעות בכנסת, מינוי מפרק… כל אלה מאחורינו ורשות השידור כבר נמצאת בתהליך פירוק. הרשות החדשה שתקום אמורה לספק שידור ציבורי אמיתי לטובת הציבור, במחיר נמוך בהרבה, ללא תלות בפוליטיקאים ובלי לגבות אגרה מן הציבור. מקורות המימון לתקציב נמוך בהרבה יהיו תקציב המדינה (שנבנה פרוגרסיבית), אגרת רישוי הרכב (שלא תעלה) ומכירת פרסום (כפי שנעשה היום ברדיו).

ואולם, החוק הציב כתאריך יעד לפירוק סופי את סוף חודש מרץ 2015. בנוסף, החוק מאפשר שתי הארכות בנות 3 חודשים כל אחת, כך שיתכן ומצב הביניים ייגרר עד לסוף חודש ספטמבר 2015. עתה, אפילו שלא זו הייתה הכוונה, זומם אגף הגבייה המתפרק להטיל על הציבור אגרת טלוויזיה נוספת לשנת 2015.

אסור לגבות אגרה לשנת 2015

אגרת הטלוויזיה הייתה פסולה מיסודה, לכן יצאנו נגדה. מדובר במס רגרסיבי, שפוגע יותר בשכבות החלשות, אשר גבייתו נעשתה בצורה נוראית והשימוש במשאביו חצה כל גבול אפשרי של שחיתות. אך זה כבר מאחורינו, כאמור. באופן עקרוני, האגרה בוטלה כבר.

נקודתית לגבי שנת 2015 – פשוט אסור לגבות את האגרה. ראשית, על פי חוק, מחוייבת רשות השידור לפעול מכוח תקציב שאושר בכנסת – וזה לא הוגש כבר למעלה משנתיים. בשל עבירה זו על החוק עתרנו לבג"ץ ונקבע דיון בפני הרכב שופטים. רשות השידור נאצלה אפילו לשכור עורך דין פרטי (ללא מכרז כמובן), כי כנראה שהמדינה לא ששה להגן עליה בנושא זה. אלא שהם הצליחו לדחות את הדיון שוב ושוב עד לחודש מאי 2015 – מאוחר מדי.

שנית, לא ברור כמה לגבות, אם בכלל. רשות השידור המתפרקת אמורה לפעול רק עוד שלושה חודשים בשנת 2015, אז אפילו עם נקל עמם, אפשר לגבות רק רבע מן האגרה השנתית. קשה לסמוך על אגף הגבייה לפעול כך. מדובר בגוף נטול כל פיקוח, אשר אפילו מערכת המחשב שלו מנותקת מיתר מערכות המחשב של רשות השידור ואין לאיש גישה או פיקוח עליו.

שלישית, אין כל צורך באגרה הנוספת. לרשות השידור המתפרקת יש מספיק נכסים כדי לממן את כל צרכיה לחודשים הספורים שעוד תפעל. למעשה, יש לה נכסים במרכזי ערים ששווים מיליונים, הרבה יותר ממה שהיא צריכה כדי להבטיח את זכויות העובדים ואת מעט הפעילות שלה.

חשוב להדגיש, אין מדובר בעניין של מה בכך. עבור כל משפחה בישראל מדובר בכארבע מאות שקלים. במצטבר, מדובר במעל חצי מיליארד שקלים, אשר ירדו לטמיון אם תאושר האגרה לשנת 2015.

ההחלטה בידיו של ראש הממשלה

גביית אגרת טלוויזיה מחייבת תקנות, עליהן צריך לחתום השר האחראי. שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, עבר למשרד הפנים, אף שכנראה שמר על האחריות לרשות השידור. בפועל, זהו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שצריך לקבל את ההחלטה לאשר או לדחות את האגרה האסורה.

בחתימת ידו על התקנות – בין בעצמו ובין באמצעות ארדן – יאשר נתניהו גביית אגרה בניגוד לחוק וכנגד דעת הציבור בישראל. ואם יטיב לעשות וימשוך את ידו מלחתום – יקפיד על החוק ועל טובת הציבור הרחב.

אגרה לשנת 2015 - נתניהו צריך להחליט

מה עוד אפשר לעשות?

אם גם לכם חשוב לחסוך לציבור חצי מיליארד שקל ולמשפחתכם כמה מאות שקלים, יש עדיין מה לעשות. אם גם לכם חשוב לעצור את השחיתות, זה הזמן לפנות לראש הממשלה ולמשוך את תשומת לבו למציאות. רוב מוחלט של הציבור בישראל מתנגד לגביית האגרה באופן לא חוקי וראש הממשלה בעצמו מתהדר בהצלחת ממשלתו להעביר את הרפורמה ברשות השידור. אבל כדי שזה יקרה, ראש הממשלה חייב לדעת שאנחנו עוקבים אחרי החלטתו, זוכרים אותה וגם נדאג לפרסם אותה בצורה נרחבת.

בעקבות הצלחת המאבק הציבורי לביטול האגרה חברנו יחד מעל 85,000 פעילים תחת הגג של "הבית החברתי", אשר שותפים לתקווה שהתארגנות אזרחית יכולה לשנות דברים במדינה. זוהי החזית החברתית הפעילה והגדולה ביותר במדינה. עמודי הפייסבוק שלנו יכולים להביא נושאים לתשומת הלב הציבורית בצורה משמעותית מאוד וביחד – יש לנו כוח. בדיוק כך, ביחד, נלחץ עכשיו על ראש הממשלה לבטל את האגרה לשנת 2015.

משם, נמשיך בנחישות גם לעבר היעדים הבאים של הורדת מחירי החשמל והמים, ומעבר לכך – נפעל יחד לשיפור איכות החיים בישראל לטובתו של הציבור הרחב.

הנה מספר צעדים שתוכלו לעשות, כולם ביחד לא יקחו יותר מעשר דקות:

1. שיתוף – היכנסו לעמוד הפייסבוק "מבטלים את אגרת הטלוויזיה" ושתפו את הפנייה לנתניהו (לחצו לייק + שיתוף). אם בטעות עדיין לא עשיתם לייק לעמוד, זה הזמן.

2. לייק – היכנסו לעמוד הפייסבוק "הבית החברתי" ותנו לייק לעמוד, כדי לשמור על קשר.

3. מייל – לא כולם בפייסבוק, ולכן חשוב להפיץ גם בדואר האלקטרוני. העתיק את כל התוכן כאן בעמוד, הדביקו אותו לתוך הודעת מייל ושלחו לחברים נוספים.

הבית החברתי – נעים להכיר

רוצים לדעת עוד על הבית החברתי ומי שעומד מאחוריו? לחצו על הקישור: נעים להכיר.

הבית החברתי - ישראל צריכה להיות קודם כל בית

עם התגית: , , ,
נשלח ב אגרה, כתבות

הבית החברתי – מי אנחנו?

כולנו. אנחנו קבוצת ענק של אנשים עם הרבה משותף. רק בעמוד הפייסבוק שלנו "מבטלים את אגרת הטלוויזיה" חברים כבר למעלה מ- 85,000 איש! בין יתר האתגרים, נמצא גם את האנשים הנכונים לעמוד בקדמת הבמה. הבית החברתי - נעים להכיר! הבית החברתי

מחאת החשמל והמים

העם דורש להוריד את מחירי החשמל והמים: מחאת החשמל והמים גוברת עם מעל 85,000 פעילים, הדורשים להוריד את מחירי החשמל והמים. יש לנו הצלחה מוכחת במאבק לביטול אגרת הטלוויזיה ואנחנו מלאי תקווה שנצליח להביא לשינוי. מחאת החשמל והמים - קיראו עוד והצטרפו! מחאת החשמל והמים

מבטלים את האגרה

לאחר שנתיים של מאבק, הוכחנו שהתארגנות אזרחית יכולה לשנות את מציאות החיים בישראל, עם קבלת ההחלטה לבטל את האגרה. אנחנו ממשיכים בנחישות עד ליישום ההחלטה. מבטלים את האגרה! הבית החברתי

מורידים את מחיר החשמל

בשמם של 85,000 פעילי "הבית החברתי", נבקש לפנות אל צוות ההיגוי לרפורמה במשק החשמל בבקשה להוסיף לרפורמה מטרת על של שירות ההוגן והורדת מחיר החשמל לצרכן הפרטי בישראל. ביחד, יש לנו כוח! מורידים את מחיר החשמל! הבית החברתי

מורידים את מחיר המים

מחירי המים עולים, כדי לממן מע"מ, משכורות ואת תאגידי המים... די! מחיר המים הגיע עד נפש! אנחנו פונים אל ממשלת ישראל ודורשים לאחד או לבטל את תאגידי המים, כדי להוריד את מחיר המים. עכשיו. ביחד, פעילי הבית החברתי, מורידים את מחיר המים! הבית החברתי