מבטלים את האגרה

עדכון חשוב: בחלוף שלוש שנים וחצי של מאבק ציבורי, האגרה בוטלה סופית ואפשר להמשיך לאתגרים הבאים (30.11.2015)

המאבק הציבורי לביטול האגרה

המאבק לביטול האגרה התחיל מבחינתי בקיץ 2012, כאשר פירסמתי פוסט קצר תחת הכותרת: "לבטל את אגרת הטלוויזיה מיד. מי בעד?". חלפו מאז שלוש שנים וחצי, במהלכן הצטרפו עשרות אלפי אנשים למאבק. יחד פעלנו ברשת, בכנסת, בתקשורת ובכל דרך אפשרית, לרבות עתירה לבג"ץ לקראת סוף 2013. אפשר לדפדף בהיסטוריה של המאבק לאורך החודשים דרך הפוסטים בבלוג כאן - מבטלים את האגרה באתר הישראלים.

הודעת המדינה לבג"ץ

לאחר מספר דחיות, לקראת הדיון שנקבע בבג"ץ ליום 30.11.2015, הגישה פרקליטות המדינה הודעה רשמית, לפיה המדינה עומדת מאחורי תיקון החוק. למרות חששות קודמים, נכתב במפורש במסמך שהוגש לבג"ץ, כי החל משנת 2015 ואילך בוטלה גביית האגרה. לאור הניצחון במאבק, משכנו את העתירה.

ניצחון האגרה בוטלה סופית

הציבור הישראלי מאוחד – חשיפה למיליון איש

הפוסט שהעלתי בפייסבוק עם הודעת המדינה זכה לאלפי שיתופים ולייקים בהיקף עצום. החשיפה הגיעה לקרוב למיליון ישראלי, הרבה יותר מכל כלי תקשורת. הציבור הישראלי חגג את הניצחון, אפילו שהנושא לא אוזכר כלל בתקשורת המסורתית.

האיומים לא התממשו

חשוב לציין כי לצד ניצחון המאבק וביטול גביית האגרה, כל האיומים שהוטחו בפעילי המאבק בדרך לא התממשו. האגרה בוטלה בראשית 2015 ובכל זאת השידור הציבורי לא נסגר, אלפי אנשים לא פוטרו הדמוקרטיה נותרה על כנה. כפי שהקפדנו לומר לאורך כל הדרך – אין קשר בין שידור ציבורי איכותי לטובת הציבור ובין גביית אגרה. אפשר בהחלט לקיים שידור ציבורי עצמאי ללא גביית אגרה מיותרת ובזבזנית.

מה הלאה? הבית החברתי

יצאתי למאבק לביטול האגרה על מנת להוכיח כי ניתן עדיין לשנות דברים במדינה באמצעות מאבק אזרחי ובכלל. הצלחת המאבק היא בבחינת סגירת מעגל, הוכחנו שאפשר לתקן ויש תקווה. עתה, נמשיך יחד לעבר האתגרים החברתיים הרבים. במהלך המאבק לביטול האגרה קמה מסגרת "הבית החברתי" ובמסגרת זו נמשיך הלאה. קראו עוד באתר הבית החברתי.

***

לאחר שנה וחצי של מאבק, הכריז שר התקשורת על רפורמה ברשות השידור, שכוללת גם ביטול למעשה של גביית האגרה. המלצה זו כבר אושרה ראשית על ידי הממשלה בתמיכת שר האוצר וראש הממשלה ולאחר מכן בכנסת. חברי המאבק הציבורי הפכו לחזית החברתית הגדולה בישראל ומתכוונים להמשיך קדימה.

הכנסת החליטה: האגרה תבוטל

ביום ג', ה-29 ביולי 2014, אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק השידור הציבורי, שאליו הוכנס גם נושא ביטול האגרה. על פי תקשורת שלנו עם חברי כנסת ולשכות השרים, ידוע לנו כי בלעדי המאבק הציבורי המתמשך וההתגייסות האדירה, ביטול האגרה לא היה נכנס לרפורמה. יש בכך כדי לתת תקווה לכוחה של התארגנות אזרחית. אנחנו ממשיכים בנחישות עד ליישום ההחלטה, שמתוכנן לחודש מרץ 2015 ונדרוש כי לא תצא אגרה בשנה הבאה כלל.

שר התקשורת: האגרה תבוטל

לאחר למעלה משנה וחצי של מאבק ציבורי עיקש, הגענו להישג חשוב ביותר. שר התקשורת, גלעד ארדן, כינס היום (6.3.2014) מסיבת עיתונאים, שבה הכריז על רפורמה ברשות השידור, במסגרתה תיסגר למעשה רשות השידור ותיפתח מחדש במתכונת מצומצמת יותר. הגוף החדש לא יגבה אגרה מהציבור, ובכך בא למעשה סוף לגבייה הישירה של אגרת רשות הציבור מן הציבור. *עדכון: מאז אושרה ההמצלה על ידי ממשלת ישראל בתמיכת שר האוצר וראש הממשלה.

המאבק הציבורי: החזית החברתית הגדולה בישראל

את המאבק הציבורי לביטול האגרה התחלנו בבלוג "הישראלים", בקיץ של 2012, והמשכנו בהתמדה כנגד מכשולים רבים, ברשת, בתקשורת, בכנסת, בממשלה ואפילו בבג"ץ. עמוד המאבק בפייסבוק "מבטלים את אגרת הטלוויזיה" מונה כיום מעל 85,000 פעילים, וביחד הוכחנו שאפשר להתארגן ולפעול ביחד, בהצלחה, לשיפור מציאות החיים בישראל.

עדיין לא ניצחנו את הקרב על האגרה. לפנינו עוד דרך ארוכה עד ליישום ההחלטה לביטול האגרה ואנחנו נמשיך בהתמדה. לא נרפה ולא נרדם בשמירה.

בנוסף, המערכה כולה עדיין לפנינו. מחוזקים ומעודדים מן היכולת של התארגנות אזרחית לשנות דברים במדינה, נמשיך לפעול ביחד ונעבור לאתגרים הבאים.

הישג ענק: הוכרז על ביטול האגרה

הישג ענק: הוכרז על ביטול האגרה

התרגשות גדולה!

אחרי מאבק ארוך וממושך, הוכחנו שהתארגנות אזרחית יכולה לשנות את מציאות החיים בישראל: הוחלט לבטל את האגרה. הרבה אתגרים עוד לפנינו ואנחנו מלאי אנרגיה ותקווה להמשיך עם החזית החברתית הגדולה בישראל. תודה ענקית לכל החברים על התמיכה והאמון לאורך כל הדרך.

ראיון של תומר טרבס בערוץ 2 אצל אברי גלעד והילה קורח

 

אושר החוק לביטול האגרה

ביטול האגרה – שמועות, שאלות ותשובות

המאבק הציבורי לביטול האגרה הצליח. באופן טבעי, מתעוררות שמועות ועולים ספקות. לא להיבהל. אנחנו נמשיך בנחישות עד ליישום ההחלטה. ובינתיים, מצורפות תשובות ראשוניות וכתבה של גל"צ

ההחלטה החשובה, מבחינת המאבק הציבורי, היא להפסיק את גביית האגרה. על כך נלחמנו, ואפשר לשמוח ולברך על התוצאה. למעשה, יצאתי למאבק לביטול האגרה כדי להשיב את התקווה, כי התארגנות אזרחית יכולה עדיין לשנות דברים במדינה, ואני מקווה שההצלחה של כולנו ביחד תפיח רוח חדשה במאבקים חברתיים חשובים אחרים.

ביטול האגרה נעשה במסגרת רפורמה רחבה יותר ברשות השידור, אשר במסגרתה מתוכננת סגירת רשות השידור במתכונתה הנוכחית ופתיחת גוף שידור ציבורי אחר, איכותי ועצמאי, שאינו נסמך על אגרה ואינו תלוי בפוליטיקאים. שילוב הנושאים גרם לבלבול מסויים וקיבלתי מספר רב של שאלות לגבי שמועות שליליות לגבי הצלחת המאבק. ניסיתי לרכז כאן שאלות שחוזרות על עצמן ולהשיב ככל הניתן. אתם מוזמנים לפנות אלי עם שאלות נוספות.

כתבה של גלי צה"ל בנושא ביטול האגרה

במקביל לקריאה, אתם מוזמנים להאזין ברקע לכתבה של עומר קידרון, בתכנית בוקר טוב ישראל בגלי צה"ל עם אסף ליברמן, מיום שישי, 7.3.2014, שבה מתוארים צדדים שונים של ההחלטה. בין היתר, אמרתי שם: "בלי הלחץ החברתי של 85 אלף חברי העמוד "מבטלים את אגרת הטלוויזיה" והעתירה שלנו לבג"ץ, נושא האגרה לא היה נכלל ברפומה של רשות השידור. המאבק הציבורי כאן הוכיח, שהתארגנות אזרחית יכולה לשנות את המציאות".

אפשר לבטל את הוראת הקבע של האגרה

נכון, ואפילו רצוי! אגף הגבייה של רשות השידור פועל ללא תקציב שנתי מאושר, כנדרש בחוק, ללא שקיפות וללא פיקוח. אין איש יודע מה בדיוק קורה שם, ומעט המידע שדולף מרמז על שחיתות גואה. על כן, לתת לאגף הגבייה גישה חופשית לחשבון הבנק שלנו נשמע כמו רעיון גרוע. ממילא, בזכות המאבק שלנו, האגרה תבוטל וזו של שנת 2014 תהיה האחרונה. כל עוד לא שונה החוק, יש לשלם, אבל נותרה רק עוד מחצית אחת, בסך 172.5 ש"ח, לתשלום בחודש יולי. אפשר לשלם בקלות באתר האינטרנט של הרשות או בדואר. היתרון של הוראת הקבע הוא בחלוקה לתשלומים, אבל זה כבר לא רלוונטי. כדי להימנע ממצב שברגע האחרון ינסה אגף הגבייה להוריד לכם תשלומים נוספים, אולי אפילו בראשית 2015, כדאי לבטל את הוראת הקבע. אפשר לעשות זאת בקלות בהוראה לבנק שלכם. למה אתם מחכים?

ביטלו את האגרה, אבל יגבו את הכסף מאיתנו דרך מס הכנסה

לא נכון. ביטלו את האגרה והמצב החדש יהיה טוב בהרבה. אמנם רשות השידור החדשה שתקום תקבל תקציב ממשרד האוצר, אבל יש בכך ארבעה הבדלים משמעותיים מן האגרה: (1) התקציב יהיה נמוך בהרבה, כך שהנטל על הציבור יפחת במחצית לפחות; (2) הכנסות האוצר נגבות באופן פרוגרסיבי, כלומר בעלי הכנסה גבוהה משלמים יותר מבעלי הכנסה נמוכה, בשונה מן האגרה שנגבתה באופן רגרסיבי, כך שמשפחה עם שלושה מסכי פלזמה ענקיים שילמה אותו דבר כמו משפחה עם מסך קטנטן שחור-לבן; (3) אגף הגבייה הפעיל מנגנון בזבזני, שעלה בעצמו מיליוני שקלים, וכן השיג גבייה לא יעילה של כמחצית בלבד – כל אלה מבוטלים; (4) עגמת הנפש העצומה שנגרמה לציבור מן הגבייה הישירה עם קבלת מכתבי האיומים תיעלם מן העולם ותעלה את רמת האושר של כולנו.

ביטלו את האגרה, אבל היה צריך לסגור את רשות השידור

לא נכון. אין קשר בין האגרה ובין רשות השידור. ההישג הגדול הוא ביטול האגרה. ההחלטה בנוגע להמשך קיומו של שידור ציבורי אינה קשורה וניתן היה לעשותה עם או בלי אגרה. באופן אישי, אני סבור ששידור ציבורי אמיתי, מנותק מאימת הפוליטיקאים, עם צוות מקצועי איכותי ותקציב שמרני ומנוהל היטב, יכול לעשות שירות עצום עבור הציבור. הרפורמה הנוכחית מנסה להקים שידור ציבורי כזה, וימים יגידו אם זה יצליח, אבל אין שום קשר להישג של ביטול האגרה.

ביטלו את האגרה, אבל יגבו את כל הכסף דרך רשיון הרכב

לא נכון. קודם כל, את האגרה שנדרשנו לשלם במשך שנים באמצעות הוראת קבע או טופסי תשלום מבטלים ולא נידרש לשלמה יותר. כחלק מהתשלום השנתי על רשיון הרכב, נגבה סכום נוסף המשמש כמקור תקציבי של רשות השידור, כשריד היסטורי של אגרת הרדיו. למיטב הבנתי, אין שינוי בגביית סכום זה, אבל עוד מוקדם מכדי לדעת מה יעלה בגורלו. בכל אופן, מדובר במס שנגבה בצורה יעילה מאוד, יש לו חסרונות ויתרונות, אבל הוא אינו חלק מן האגרה שיצאנו כנגדה ואכן בוטלה. מה שבטוח, לא יעלו את הסכום הזה כדי לפצות על אבדן האגרה.

ביטלו את האגרה, אבל זו רק המלצה והיא בטח לא תבוטל באמת

נכון ולא נכון. אמנם כרגע מדובר רק על המלצה, אשר יישומה מתוכנן להימשך שנה עד מרץ 2015 ונדרשים אישורים בכנסת ובממשלה, אלא שיש סיכוי טוב שהיא כן תיושם. מאחורי ההמלצה ניצבים שר התקשורת ביחד עם שר האוצר וגם ראש הממשלה הביע תמיכתו. בנוסף, גם מטה המאבק מתכוון להמשיך בהתמדה בליווי התהליך כדי לוודא שיבוצע כמובטח. מותר להיות פסימיים, אבל זה לא עוזר לשום דבר בחיים. עדיף להיות אופטימיים וגם לעזור למציאות לנוע בכיוון הנכון. האגרה תבוטל.

אל תיבהלו משמועות. בזכות המאבק - האגרה תבוטל

אל תיבהלו משמועות. בזכות המאבק – האגרה תבוטל

המאבק הציבורי הביא לביטול האגרה ושר התקשורת מנסה לקחת קרדיט

נכון, אבל מגיע לו קצת. בלעדי המאבק הציבורי העיקש, ביטול האגרה לא היה נכלל ברפורמה ברשות השידור. פעמים רבות הטיחו בנו שאין לנו סיכוי, כולל בשמו של שר התקשורת ומתוך לשכתו, ובכל זאת התמדנו כנגד הזרם. למעשה, עד לסמוך להגשת המלצות הוועדה המקצועית, ביטול האגרה לא נכלל בהמלצות. רק הלחץ המתמיד של חברי המאבק ולקראת הישורת האחרונה העתירה לבג"ץ, דחפו את שר התקשורת לכלול את ביטול האגרה ברפורמה. עוד יותר מכך, כבר שנים רבות ידוע שיש רוב גדול בציבור בעד ביטול האגרה, אבל זה לא קרה. היה זה המאבק הציבורי שהפך את ביטול האגרה לשיחת היום, משך נציגי ציבור להתבטא כנגדה, ולבסוף אילץ את שר התקשורת לפעול. למרבה הצער, כאשר הכריז שר התקשורת על הרפורמה, הוא לא נתן קרדיט לציבור ולמטה המאבק, וחבל. זו לא בושה להיות קשוב לציבור. ובכל זאת, אנחנו לא קטנוניים. זה התפקיד שלו לקחת קרדיט ואנחנו שמחים על התוצאה. מגיע לשר התקשורת קרדיט על האומץ לקבל את ההחלטה, במקום שקודמיו לא עשו זאת, ואני מברך אותו על כך ומקווה לסייע לו בתהליך היישום ככל הניתן.

בזכות המאבק - האגרה תבוטל. מתוך צינור לילה, ערוץ 10, עם אביב פרנקל

בזכות המאבק – האגרה תבוטל. מתוך צינור לילה, ערוץ 10, עם אביב פרנקלבזכות המאבק – האגרה תבוטל. מתוך צינור לילה, ערוץ 10

ביטלו את האגרה, אבל מאות עובדים יפוטרו בשל כך

לא נכון. אמנם עומדים לפטר רבים מן העובדים ברשות השידור, אך אין לכך קשר לביטול האגרה. אפשר היה לבטל את גביית האגרה ולהמשיך לקיים את רשות השידור על קלקוליה. פיטורי העובדים הם חלק מן הרפורמה ברשות השידור, שנועדה לפתח שידור ציבורי איכותי ועצמאי, ואפשר היה לעשות כן גם עם אגרה. בשורה התחתונה, ביטול האגרה לא הביא כשלעצמו לפיטורי עובדים, למעט עובדי אגף הגבייה. אגב, מתחילת הדרך קראנו להציע לעובדי אגף הגבייה להשתלב ברשות המיסים, שמרחיבה את שורותיה, בהנחה שהם מתאימים.

ביטלו את האגרה, אבל עדיין צריך לשלם

נכון, אבל יש תקווה. ההמלצה לביטול האגרה הציבה תאריך יעד בחודש מרץ 2015, בעוד כשנה. עד ליישום ההחלטה, החוק עודנו בתוקף ולכאורה יש לשלם את אגרת 2014, ובוודאי חובות עבר. עם זאת, העתירה לבג"ץ כנגד האגרה תלויה ועומדת ונקבע כי יערך דיון בפני הרכב שופטים. בין היתר, אנחנו טוענים בעתירה, כי בהיעדר תקציב מאושר – כנדרש בחוק שרשות השידור מתעלמת ממנו – אין לרשות השידור כל סמכות לגבות אגרה כלל. אפשר לקוות שבית המשפט יעצור את גביית האגרה ולכן המלצתי לשלם רק את המחצית הראשונה של אגרת 2014 (המחצית השנייה נדרשת רק בחודש יולי 2014). לרשות השידור יש מספיק נכסים למימוש, כדי לממן את שנת הפעילות האחרונה ואת הרפורמה.

ביטלו את האגרה, האם יתנו לכולם החזרים?

כן, בחלומות. וגם שם לא בטוח :)

עדכון: הצלחה להצעת החוק בקריאה ראשונה

ביום שני, 26 במאי 2014, עברה הצעת החוק, שכוללת גם את ביטול האגרה, בקריאה ראשונה בכנסת. אנחנו ממשיכים במאבק ומנהלים גם מעקב שמי אחר אופן הצבעת חברי הכנסת.

כבוד לשר גלעד ארדן שקידם את ההצעה ולתמיכה של שר האוצר. צל"ש לחברי הכנסת מהאופוזיציה שבכל זה הצביעו בעד – איתן כבל, משה מזרחי ומיקי רוזנטל (העבודה), יצחק וקנין (ש"ס). חבל שיש חברי כנסת כאילו חברתיים, שהצביעו נגד ביטול אגרה שמכבידה הרבה יותר על החלשים, אם כי צריך להבין שהם באופוזיציה ותפקידם להתנגד. ביזיון גדול לחברי הכנסת שלא טרחו להגיע להצבעה – בעיקר המפגלות המגזריות, אבל גם חברי כנסת שהביעו תמיכה בעבר ולא הצביעו (אנחנו רושמים את השמות ונעקוב).

בתמונה כל הפרטים:

מבטלים את האגרה - תוצאות הצבעה קריאה ראשונה

מה עושים כדי לעזור לביטול האגרה?

תנו לייק לעמוד של הבית החברתי בפייסבוק – הבית החברתי (ללחוץ ושם לתת לייק).

אין פייסבוק? אפשר להצטרף לבית החברתי בטופס ההרשמה כאן: הרשמה לבית החברתי.

רוצים לדעת עוד? אפשר לקרוא על הבית החברתי כאן: הבית החברתי.

הבית החברתי – מי אנחנו?

כולנו. אנחנו קבוצת ענק של אנשים עם הרבה משותף. רק בעמוד הפייסבוק שלנו "מבטלים את אגרת הטלוויזיה" חברים כבר למעלה מ- 85,000 איש! בין יתר האתגרים, נמצא גם את האנשים הנכונים לעמוד בקדמת הבמה. הבית החברתי - נעים להכיר! הבית החברתי

מחאת החשמל והמים

העם דורש להוריד את מחירי החשמל והמים: מחאת החשמל והמים גוברת עם מעל 85,000 פעילים, הדורשים להוריד את מחירי החשמל והמים. יש לנו הצלחה מוכחת במאבק לביטול אגרת הטלוויזיה ואנחנו מלאי תקווה שנצליח להביא לשינוי. מחאת החשמל והמים - קיראו עוד והצטרפו! מחאת החשמל והמים

מבטלים את האגרה

לאחר שנתיים של מאבק, הוכחנו שהתארגנות אזרחית יכולה לשנות את מציאות החיים בישראל, עם קבלת ההחלטה לבטל את האגרה. אנחנו ממשיכים בנחישות עד ליישום ההחלטה. מבטלים את האגרה! הבית החברתי

מורידים את מחיר החשמל

בשמם של 85,000 פעילי "הבית החברתי", נבקש לפנות אל צוות ההיגוי לרפורמה במשק החשמל בבקשה להוסיף לרפורמה מטרת על של שירות ההוגן והורדת מחיר החשמל לצרכן הפרטי בישראל. ביחד, יש לנו כוח! מורידים את מחיר החשמל! הבית החברתי

מורידים את מחיר המים

מחירי המים עולים, כדי לממן מע"מ, משכורות ואת תאגידי המים... די! מחיר המים הגיע עד נפש! אנחנו פונים אל ממשלת ישראל ודורשים לאחד או לבטל את תאגידי המים, כדי להוריד את מחיר המים. עכשיו. ביחד, פעילי הבית החברתי, מורידים את מחיר המים! הבית החברתי